"גמרתם עליי!" על החתום: השפה העבריתבתמונה (מתוך ויקיפדיה): אליעזר בן יהודה עובד קשה כדי שלנו יהיה מה לקלקל

בשנים האחרונות המוח המלוכלך של מישהו הביא אותנו להפסיק להשתמש בשם הפועל "לגמור" ומאז כולנו מסיימים. במקור "לסיים" נחשב לפועל במשלב גבוה יותר מ"לגמור" כלומר, הוא שימש בעיקר כחלק מהשפה הספרותית. כאשר "לגמור" נודה מהשפה נשארנו עם "לסיים" גם כשהילדים בסך הכול מסיימים הכול מהצלחת. מגוחך לחלוטין.

ממש כמו להגיד לילד שיש לנו רז בשבילו כל פעם שרוצים ללחוש לו סוד באוזן.

תופעה כזאת, של הימנעות משימוש במילה מסוימת בגלל קונוטציה כלשהי, מצמצמת לנו את השפה. הדור שמסיים מהצלחת כבר לא יודע להבחין בין המשלבים ולשלב בשפה לעתים את "לגמור" ולעתים את "לסיים". והנה איבדנו מילה.

ד"ר תמר עילם גינדין מוסיפה דברי טעם ועניין לנושא החשוב הזה:

לתופעה הזאת קוראים "לשון נקייה", יופמיזם (או לפי כללי האקדמיה - איפמיזם, מיוונית: eu "טוב" + פם "דיבור"). היופמיזמים מחליפים מילים גסות או מעליבות, ואז המילים המוחלפות עצמן הופכות למילה גסה או מעליבה.

פעם "זקן" היה מחמאה, העיד על כבוד, יוקרה, חוכמה ושיקול דעת. למשל הילל הזקן. אבל עם הזמן האפנה התחלפה, העולם שייך עכשיו לצעירים, ולכן "זקן" זה כבר מעליב. אז יש קשיש, ועכשיו גם קשיש זה קצת מעליב. מאותה סיבה, "מושב זקנים" הפך ל"בית אבות", וכשגם "בית אבות" נהיה מושג מעליב, המציאו את הדיור המוגן ואת בית גיל הזהב. מעניין מה יהיה השלב הבא.

המסקנה שלי? דברו עברית, בנימוס אך בחופשיות.

בתמונה (מתוך ויקיפדיה): אליעזר בן יהודה עובד קשה כדי שלנו יהיה מה לקלקל


בלוג
אין עדיין תגים.